Grote controle in de Oostwijk
Op vrijdag 9 oktober voerde het interventieteam van de gemeente Vlaardingen weer een grote wijkgerichte controle uit. Samen met verschillende veiligheidsdiensten controleerden zij onder andere woningen, bedrijven, voertuigen, supermarkten en horecazaken in de Oostwijk. Ook is er preventief gefouilleerd en zijn er controles uitgevoerd in het openbaar vervoer.
Woningcontrole
In totaal zijn 56 woningen gecontroleerd. Er is onder meer gekeken naar brandveiligheid, juiste inschrijving, onderverhuur en spookbewoning. Er bleken 14 bewoners niet ingeschreven te staan. Deze bewoners zijn gevraagd zich alsnog in te schrijven bij de gemeente. Bij 5 woningen zijn extra controles uitgevoerd vanwege signalen van woonfraude, overbewoning of problemen rondom huisvesting. In 5 gevallen volgt een bestuurlijke maatregel.
Ook is gecontroleerd op de regeling voor opkoopbescherming. In Vlaardingen mogen woningen met een WOZ-waarde tot €330.000 niet verhuurd worden als ze na 22 maart 2023 zijn gekocht, tenzij hiervoor een vergunning is verleend. Deze regeling vergroot de kans op betaalbare koopwoningen voor starters en mensen met een lager inkomen. Tijdens de actie bleek dat 1 woning zonder vergunning wordt verhuurd. Deze woningeigenaar krijgt een bestuurlijke maatregel.
Naast de gewone woningcontroles en de opkoopbescherming is ook gecontroleerd of verhuurders zich houden aan de Wet goed verhuurderschap en de Wet betaalbare huur. Deze wetten beschermen huurders tegen problemen, zoals oneerlijk of intimiderend gedrag en te hoge huurprijzen. Tijdens deze actie zijn 14 controles gedaan. Daarbij bleek dat 11 verhuurders zich niet aan de landelijke regels hielden. De gemeente legt deze verhuurders een bestuurlijke maatregel op. Naar 3 verhuurders wordt nader onderzoek verricht.
Controle op mensenhandel
Bij de controle op mensenhandel wordt er gekeken naar signalen van mensenhandel. Er is gecontroleerd op signalen van arbeidsuitbuiting en seksuele uitbuiting, zoals slechte huisvesting, afhankelijkheid van een werkgever of situaties waarin mensen mogelijk onder druk werken.
Bij 1 pand bleek sprake van onvergunde prostitutie. In totaal werden 2 sekswerkers aangetroffen. Op dit moment wordt onderzocht of er ook sprake is van seksuele uitbuiting. Om de veiligheid van betrokkenen en de omgeving te waarborgen, heeft de burgemeester het pand met spoed gesloten. Dit is een bestuurlijke maatregel om in de toekomst overlast en aanloop naar de woning te voorkomen en de veiligheid in de directe omgeving te waarborgen.
Verkeerscontrole
Bij de verkeerscontrole zijn 111 voertuigen gecontroleerd, waarvan 9 scooters en 17 fatbikes. Voor 3 voertuigen is een wok-melding afgegeven. Het voertuig voldoet dan niet meer aan de wettelijke eisen. Het moet in de originele staat worden teruggebracht en opnieuw door de RDW worden gekeurd. Er zijn 37 bekeuringen uitgeschreven voor onder andere het overtreden van de snelheid op een fatbike, het vasthouden van een mobiele telefoon en het niet tonen van een rijbewijs. Daarnaast zijn er nog 14 waarschuwingen uitgedeeld. Ten slotte zijn er 8 aanhoudingen geweest, waaronder aanhoudingen op basis van Artikel 8 van de Wegenverkeerswet 1994 (rijden onder invloed) en voor het bezit van een gasdrukwapen.
Horeca- en supermarktcontrole
Er zijn in totaal 12 horecazaken en supermarkten gecontroleerd. Er zijn daarbij 14 misstanden geconstateerd. Zo zijn er 3 officiële waarschuwingen uitgedeeld voor het ontbreken van een allergenenregistratie. Er werden daarnaast 3 boetes en 4 waarschuwingen uitgedeeld op het gebied van hygiëne en ongedierte. Daarnaast maakt de gemeente nog een bestuurlijke waarschuwing voor het niet aanwezig hebben van de juiste vergunningen.
Bedrijvencontrole
Er zijn 9 bedrijven gecontroleerd op onder meer milieuovertredingen, het witwassen van zwart geld en schijnbeheer. Bij 1 bedrijf was sprake van een overtreding met bodembedreigende én brandbare stoffen. Een ander bedrijf was strijdig met het bestemmingsplan. Hier wordt een bestuurlijke maatregel voor opgemaakt. Er is ook illegale bewoning in een bedrijfsruimte aangetroffen, hier wordt een bestuurlijke maatregel voor opgemaakt. Bij 2 bedrijven wordt nog nader onderzoek verricht voor mogelijke milieu-overtredingen.
Verkeersoverlast en bereikbaarheid voor hulpdiensten
De brandweer reed tijdens de actie door de wijk om te controleren op de toegankelijkheid van de wegen voor hulpdiensten. Tijdens de controle kregen 2 mensen een waarschuwing voor het verkeerd parkeren van hun auto. De betrokken voertuigen zijn direct door de eigenaren verwijderd. Daarnaast stond 1 voertuig zodanig verkeerd geparkeerd dat daar een bekeuring voor is uitgedeeld. In 1 straat is gebleken dat de wegsituatie te smal is, een verkeerskundige van de gemeente zal dit nader onderzoeken.
Overige controles
- Er zijn 80 personen preventief gefouilleerd. Daarbij is in beslag genomen: 2 messen, 1 gasdrukwapen en een taser.
- De politie heeft 12 voortuigen in beslag genomen, waarvan 9 voorwaardelijk.
- De Belastingdienst inde in totaal €119.399,00 aan openstaande bedragen. Ook zijn 3 auto’s in beslag genomen.
- De RET heeft een grootschalige controle uitgevoerd in en rond het openbaar vervoer in Vlaardingen. Hierbij zijn in totaal 57 bekeuringen geschreven voor onder andere het gebruikmaken van het openbaar vervoer zonder geldig vervoerbewijs, het niet op eerste vordering ter inzage aanbieden van een identiteitsbewijs en het verstoren van de rust, orde en veiligheid.
Ziet u dingen die niet kloppen? Meld het via de Meld een Vermoeden app
Het kan spannend zijn om een melding te doen. Maar juist door de meldingen van inwoners, kunnen we sneller en gerichter ingrijpen. Anoniem melden? Ook dat kan in de Meld een Vermoeden app. De app is te downloaden in de App store of GooglePlay store.
Wanneer is melden belangrijk?
Melden is belangrijk zodra een situatie overlast geeft of een onveilig gevoel oproept. Dat kan bijvoorbeeld gaan om:
- Opvallend veel wisselende bewoners of bezoekers in een woning
- Veel in- en uitloop op ongebruikelijke tijden
- Sterke chemische- of brandlucht
- Dichtgemaakte of afgesloten ruimtes
- Signalen van intimidatie, agressie of mogelijke wapens
- Panden die nauwelijks bewoond lijken maar wel intensief worden gebruikt
U hoeft niet te weten wat er precies speelt. Dat onderzoeken wij. Twijfel is al voldoende om te melden.
Gemeentelijke aanwezigheid
Verschillende gemeentelijke teams waren aanwezig bij de controle, zoals Openbare Orde & Veiligheid, Stroomopwaarts, Bouw- en Woningtoezicht, Parkeren en Wijkbeheer. Zij spraken met bewoners en ondernemers en gaven advies en waarschuwingen.
Samenwerkingspartners
De betrokken partners tijdens deze actie waren: AVIM, Arbeidsinspectie, Belastingdienst, Brandweer, Douane, DCMR Milieudienst Rijnmond, Forensische Voertuig criminaliteit, Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit, Politie, RET, Stedin, Stroomopwaarts, Vreemdelingenpolitie, Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond, Waterweg Wonen en Woningstichting Samenwerking.