Sla menu over en ga naar de inhoud

Vlaardingen - Visrestaurant ‘De Lorijn’

vlaardingen
-

Visrestaurant ‘De Lorijn’



In april 1900 verkreeg Levie (ook wel Louis J.) van Gelderen (1868-1937), directeur van de N.V. Visscherij Maatschappij Vlaardingen, het erfpachtsrecht van een perceel grond aan de nieuw aangelegde Koningin Wilhelminahaven.



De V.M.V. was opgericht op 8 juni 1895 door reder Van Gelderen, die tijdens een veiling een logger – de VL 167 Marie Henriëtte – had weten te verwerven.

Op 1 juni 1900 diende hij een verzoek in om op dit perceel een pakhuis en winkel met woonhuis te mogen stichten. Het ‘pakhuis’ betreft het huidige rijksmonument aan de Koningin Wilhelminahaven NZ 11a, dat nog in authentieke staat verkeert.

Het aanzicht van Koningin Wilhelminahaven NZ 11b werd in 1911 echter ingrijpend gewijzigd: het winkel-woonhuis is volledig verbouwd en de daarachter staande droogloods vergroot. Levie van Gelderen droeg in 1929 de leiding van het bedrijf over aan zijn neef Jozef Katan (1883-1943), die in 1913 reeds was benoemd tot adjunct-directeur. In 1939 werd Dirk Kwakkelstein mededirecteur.



Een deel van het pand werd in 1972 door de V.M.V. in gebruik genomen als kantoorruimte. Dat de haring altijd een prominente rol is blijven spelen, moge blijken uit het feit dat haringhandel en visrestaurant John de Lorijn momenteel de uitbater is.

Afbeeldingen: 1. Portret van L.J. van Gelderen, 1928. Collectie Stadsarchief Vlaardingen. 2. Krantenbericht over de oprichting van de Visscherijmaatschappij 'Vlaardingen' in de Nieuwe Vlaardingsche Courant, 6 juli 1895. 4. Foto voorzijde visrestaurant De Lorijn. Foto Jan Borsboom, 2001. Collectie Stadsarchief Vlaardingen.