Vragen en antwoorden Beschermd Stadsgezicht
Algemeen
- Wat houdt een beschermd stadsgezicht in?
In dit gebied wordt ervoor gezorgd dat het karakter behouden blijft en nieuwbouw afgestemd wordt op de omgeving. Ontwikkelingen en sloop zijn en blijven gewoon mogelijk, het beschermende komt tot uitdrukking in bestemmingsplannen.
- Welk deel van Vlaardingen zou beschermd stadsgezicht worden?
Van de Markt tot station Vlaardingen Oost en van molen Aeolus tot en met de Koningin Wilhelminahaven. Zie ook de begrenzingskaart.
- Wanneer gaat het beschermd stadsgezicht in?
Als de gemeenteraad ook positief is, zal het Rijk op zijn vroegst eind 2010 een besluit nemen en kan het beschermd stadsgezicht van kracht worden.
- Wat zijn de gevolgen van de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht?
De gevolgen van de aanwijzing hebben voor het gebied als geheel positieve gevolgen, maar als belanghebbende kunt u de gevolgen als hinderlijk ervaren.
Vergunningvrij bouwen is in dit gebied namelijk niet meer mogelijk. Mogelijkerwijs verruimt het Rijk het vergunningvrij bouwen nog. Ook voor de achterzijde van panden geldt dat vergunningvrij bouwen hier niet aan de orde is.
Het vergunningenregime ligt op een hoger niveau (er dient altijd ten minste een lichte bouw vergunning te worden aangevraagd ) en er kunnen aan sloopwerkzaamheden voorwaarden worden gesteld. De aanwijzing verplicht het gemeentebestuur om een beschermend bestemmingsplan te hebben.
Positief effect van een beschermd stadsgezicht is dat er meer samenhang in de woon- en werkomgeving ontstaat en het bijzondere karakter van de stad Vlaardingen gewaarborgd blijft. Dit is gunstig voor de aantrekkelijkheid van de stad die positief kan uitwerken voor vastgoedeigenaren en ondernemers.
- Waarom is besloten om van een deel van Vlaardingen beschermd stadsgezicht te maken?
Het gebied is van nationaal cultuurhistorisch belang, het vertelt het complete verhaal van de ontwikkeling van middeleeuwse vissersnederzetting tot moderne industriestad met zeehaven. Dit met alles wat daarbij hoort: wonen, werken en recreëren.
- Zijn alle huizen en gebouwen dan ook een monument geworden?
Nee. Het beschermd stadsgezicht richt zich op de bescherming van structuren.
- Mijn huis/pand staat op eigen grond. Is het dan ook beschermd stadsgezicht?
Ja, het maakt niet uit van wie de grond is, het gaat om de bebouwing op de grond.
- Onder welke wet valt het beschermd stadsgezicht?
De Monumentenwet 1988
Mijn huis/pand is onderdeel van het beschermd stadsgezicht
- Kan ik bezwaar maken tegen het feit dat mijn woning/pand nu waarschijnlijk onderdeel van het beschermd stadsgezicht wordt?
U kunt nu nog geen bezwaar maken, dat kan pas als het Rijk het besluit heeft genomen. Wanneer dit aan de orde is houden wij u op de hoogte.
Wel kunt u de gemeente tot vrijdag 24 juli 2009 liefst schriftelijk op de hoogte stellen van uw mening. Uw mening wordt betrokken bij het voorstel aan de gemeenteraad in september of oktober.
Informatie wordt verstrekt tijdens de inloopbijeenkomst op 1 juli in de Stadsgehoorzaal.
- Wat zijn de gevolgen voor mij nu mijn huis/pand onderdeel wordt van het beschermd stadsgezicht?
Veel zaken zijn nu al vergunningplichtig, maar nu dient u ook voor alle vergunningvrije zaken een vergunning aan te vragen. Iets wat buiten het beschermd gezicht licht vergunningplichtig was blijft erbinnen licht vergunningplichtig. Datzelfde geldt voor regulier vergunningplichtig bouwen.
Als u uw pand wil slopen, wat het beschermd gezicht niet in de weg staat, dan kan de gemeente eisen eerst een vervangend plan op te stellen. Dit sluit aan bij het huidige beleid.
- Kan ik mijn kozijnen nog zomaar schilderen?
Ja, alle onderhoudswerkzaamheden zijn en blijven vergunningvrij. In het geval van grote kleurveranderingen is het beter even contact op te nemen met de gemeente.
- Kan ik nog zomaar een dakkapel plaatsen?
Voor het plaatsen van een dakkapel is in ieder geval een lichte bouwvergunning nodig, maar ook bestaat de kans dat het een reguliere bouwvergunning betreft. Bij twijfel kunt u altijd contact opnemen met de sectie Bouw- en Woningtoezicht, telefoon (010) 248 4700
- Moet ik nu voortaan extra vergunningen overal voor gaan aanvragen?
Nee. Bij twijfel kunt u altijd contact opnemen met de sectie Bouw- en Woningtoezicht, telefoon 010) 248 4700.
Naar verwachting zal met ingang van 1 januari 2010 de omgevingsvergunning in werking treden. Deze zorgt voor bundeling van vergunningen. Als het zover is, kunt u bij het loket ‘bouwen en wonen’ meer informatie krijgen.
- Krijg ik dan subsidie voor het opknappen van mijn huis/pand?
Alleen wanneer uw pand beeldbepalend is en ligt in het gebied waarvoor het beschermd stadsgezicht geldt, dan kunt u via de gemeente een laagrentende lening bij het Cultuurfonds aanvragen. Verwacht wordt dat de lijst met beeldbepalende panden eind 2009 gereed zal zijn voor vaststelling.
Beantwoording vragen SP over mogelijke huurverhoging
- Hebt u kennisgenomen van het feit dat een aanwijzing tot Beschermd Stadsgezicht een huurprijs verhogende werking kan hebben van 15%?
Ja.
- Hoeveel huurwoningen vallen er binnen het gebied dat als Beschermd Stadsgezicht zal worden aangemerkt? Hoeveel hiervan vallen onder het beheer van woningbouwcorporaties en hoeveel zijn in eigendom van particuliere verhuurders en institutionele beleggers?
Binnen het gebied van het beschermd stadsgezicht zijn 1141 huurwoningen in beheer van de woningbouwcorporaties. Ons is niet bekend hoeveel woningen beheerd worden door particuliere verhuurders en/of institutionele beleggers.
- Acht het college het een wenselijk effect dat huren worden verhoogd als gevolg van het instellen van een Beschermd Stadsgezicht? Zo nee, wat gaat het college hier tegen doen? Heeft het college hierover reeds contact gehad met de woningcorporaties en particuliere verhuurders?Het instellen van een Beschermd Stadsgezicht heeft niet het door u gesuggereerde rechtstreeks gevolg dat huren worden verhoogd. Dit ligt genuanceerder.
Ingevolge artikel 8a van het Besluit huurprijzen woonruimten beoordeelt de huurcommissie de redelijkheid van een wijziging van de huurprijs voor zover vanwege het behoren tot een beschermd stads- en dorpsgezicht door de verhuurder noodzakelijkerwijs aan deze woonruimte gelden zijn besteed.
In het vastgestelde Monumentenbeleid Huurcommissie is in de toelichting beschreven dat voor de instandhouding van monumenten en beeldbepalende elementen aan een woning extra kosten zijn verbonden omdat de eigenaar is gebonden aan bepaalde eisen en richtlijnen. Mede op grond van ervaringscijfers van de Rijksdienst voor monumentenzorg achten de huurcommissies het redelijk om de verhuurder tegemoet te komen in deze extra kosten door niet alleen uit te gaan van de normale woningwaardering (puntentelling), maar van een aangepaste berekeningsmethodiek en een vaste opslag op de huurprijs van 30% of 15%.
Bij panden die gelegen zijn binnen beschermd stads- en dorpsgezicht is de monumentenberekening van toepassing. Een toegevoegde voorwaarde is dat er ook aantoonbaar investeringen moeten hebben plaatsgevonden voor het in stand houden van ‘beeldbepalende elementen’. Hiermee worden onroerende elementen bedoeld waaraan bij restauratie/renovatie bepaalde eisen worden gesteld op grond van de monumentenwet. Voor panden binnen beschermd stads- en dorpsgezicht geldt bovendien dat deze tenminste 50 jaar oud moeten zijn.
Indien sprake is van een woning in een beschermd stads- en dorpsgezicht wordt de monumentenberekening alleen toegepast als de huurder of verhuurder zich tijdens een procedure hierop beroept (= passieve toets).Indien de huurcommissies dit als beleid hebben geformuleerd menen wij dat ons geen afzonderlijk – laat staan afwijkend – oordeel toekomt. Het zou ook vreemd overkomen dat een aantoonbare investering en verbetering van kwaliteit niet verdisconteerd zou mogen worden in de huurprijs.
In het kader van het Actieplan Wonen moet Vlaardingen een aantrekkelijke woonstad worden met een positief vestigings- en investeringsklimaat. Mensen moeten kunnen kiezen uit een gedifferentieerd en kwalitatief goed woningaanbod in de gewenste woonmilieus. Het is belangrijk dat Vlaardingen mogelijkheden biedt voor een wooncarrière in een goed woon- en leefklimaat.
Op 19 april 2007 heeft de gemeenteraad uit de uitkomsten van de kernpublicatie WoON2006 en het rapport ‘Starters op de Vlaardingse woningmarkt’ als eerste conclusie getrokken dat Vlaardingen een eenzijdige, goedkope en verouderde woningvoorraad heeft: te veel huurwoningen en te weinig koopwoningen, te veel gestapeld van een te lage kwaliteit met een lage huur.
De aanwijzing van het beschermd stads- en dorpsgezicht vinden wij een logische tegenhanger van de grootschalige herstructurering in de gebieden buiten het aan te wijzen beschermd stads- en dorpsgezicht. Als binnen dat gebied toch ook een kwaliteitsslag gemaakt wordt door een verhuurder, dan vinden wij het begrijpelijk dat dit wordt verdisconteerd in de huur voor de volgende huurder.
- Heeft het college bij de inspraakprocedure de mogelijke negatieve effecten op de maandelijkse huurlasten benadrukt en gecommuniceerd naar huurders, huurderorganisaties en bewonerscommissies? Zo nee, waarom niet? Zo ja, op welke wijze?
Ons college heeft het door u als zodanig benoemde effect niet benadrukt noch gecommuniceerd naar huurders, huurderorganisaties en bewonerscommissies. Los van een aanwijzing tot beschermd stads- en dorpsgezicht geldt dat aantoonbare investeringen in kwaliteit kunnen leiden tot een andere puntentelling en daardoor een andere huur voor de volgende huurder.
- In het raadsvoorstel stelt het college dat de financiële consequenties beperkt blijven tot het betalen van extra leges. Is het college het met de leden van de SP-fractie eens dat dit feitelijk onjuist is en dat het voor huurders ook een huurprijs verhogend effect kan hebben? Zo ja, bent u voornemens het raadsvoorstel aan te passen?
Ons college is het niet met de SP-fractie eens dat het raadsvoorstel feitelijk onjuiste informatie bevat. Voor zittende huurders zal er nimmer een huurprijsverhogend effect optreden, nieuwe huurders hebben de keuze de woning al dan niet te accepteren tegen de voorgestelde huur. Of deze huur redelijk is, kan onderwerp van discussie bij de huurcommissie zijn, niet bij ons college. Wij zijn dan ook niet voornemens het raadsvoorstel hierop aan te passen.