In 2012 gaat de eigen bijdrage voor hulp bij het huishouden iets omhoog. Waar mogelijk en verantwoord worden minder lang huishoudelijke activiteiten verricht. De gemeente kijkt ook kritischer naar het aantal schoonmaakuren voor kleinere woningen. Bij de indicatie van huishoudelijke hulp wordt voortaan van kinderen van 12 tot 18 jaar verwacht dat zij bijdragen aan het huishouden, door bijvoorbeeld hun eigen kamer op te ruimen, te helpen bij het tafeldekken en de afwas en door af en toe een boodschap te doen.
Vervoer
De gemeente schaft de individuele toeslag af voor aanvullend openbaar vervoer. Inwoners met een inkomen van maximaal anderhalf maal het bijstandsniveau komen in aanmerking voor een financiële tegemoetkoming voor gebruik van de (eigen) auto of een (rolstoel)taxi. In 2013 en 2015 wordt de eigen bijdrage voor de Regiotaxi verder verhoogd.
Zelf (mee)betalen
Voorzieningen die niet specifiek voor mensen met een beperking zijn en die gewoon in de winkel te koop zijn, zoals douchezitjes, verhoogde toiletpotten en steunbeugels worden voortaan niet meer vergoed. Wel zorgt de gemeente ervoor dat er een betaalbare klussendienst in de regio komt voor het monteren en aanbrengen van dit soort hulpmiddelen. Vlaardingers die een scootmobiel aanvragen of een aanpassing in hun woning, bijvoorbeeld een traplift of een elektrische deuropener, betalen voortaan mee aan de kosten. De hoogte van die eigen bijdrage hangt af van hun inkomen. Scootmobielen worden vanaf volgend jaar minder snel toegewezen. De mobielen zijn bestemd voor mensen die maximaal 100 meter zelfstandig kunnen lopen. Bij de beoordeling weegt altijd de persoonlijke situatie van de aanvrager mee. Voor een rolstoel wordt geen eigen bijdrage verlangd.
Bezuinigingen
De bezuinigingen zijn nodig om de kwaliteit van het aanbod voorzieningen te kunnen waarborgen in de toekomst. Gemeenten ontvangen minder rijksgelden voor de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo), maar hebben tegelijkertijd te maken met een toenemende zorgvraag door de toenemende vergrijzing. Daarom zijn nu keuzes gemaakt en wordt vanaf 2012 bezuinigd op individuele Wmo-voorzieningen. Vlaardingen sluit met deze door de gemeenteraad vastgestelde bezuinigingen aan bij andere gemeenten in de regio.